România triumfă, Campioană Mondială în Minifotbal! Vlad Mocanu din Bârlad devine campion mondial!

best auto leo vaslui

România a obținut titlul de Campioană Mondială la Minifotbal într-un meci epic împotriva Kazahstanului, care a necesitat 32 de lovituri de la 7 metri pentru a decide câștigătoarea. După ce a revenit de la un deficit de 0-2 și a egalat în ultimele minute și prelungiri, echipa românească a reușit să obțină victoria într-un mod extraordinar. Campionatul Mondial de Minifotbal de la Ras al Khaimah din Emiratele Arabe Unite a fost martorul acestui succes istoric.

Echipa din Vaslui și Inter Traian a adus României titlul mondial, iar eroul serii a fost Vladut Mocanu, originar din Bârlad, care a evoluat pentru echipa ieșeană Premier Iași și a marcat trei goluri la Cupa Mondială, inclusiv un hat-trick în meciul de debut împotriva Sudanului, care s-a încheiat cu scorul de 9-1. Pentru sezonul viitor al Ligii de Minifotbal, Mocanu se va alătura echipei Inter Traian Vaslui, campioana en-titre, sub conducerea președintelui AJF Vaslui, Bogdan Gheorghiță.

România a obținut succesul mult dorit la Campionatul Mondial de Minifotbal după ce a ocupat locul 3 la edițiile anterioare din 2015 și 2019. Echipa românească a reușit să câștige finala împotriva Kazahstanului într-un meci palpitant, care a fost decis la loviturile de departajare, cu scorul de 14-13. Revenirea spectaculoasă a echipei a fost marcată de golurile lui Balog, inclusiv unul obținut dintr-o lovitură de pedeapsă acordată de VAR în minutul 49, care a trimis meciul în prelungiri. Deși România a fost mai periculoasă în cele două reprize suplimentare, victoria s-a stabilit în cele din urmă prin executarea loviturilor de la 7 metri.

Această victorie istorică este un motiv de mândrie pentru România, pentru jucătorii din Liga Națională de Minifotbal și în special pentru eroul serii, Vlăduț Mocanu. Bravo România, Bravo jucătorilor din Liga Națională de Minifotbal, Bravo Vlăduț Mocanu!